SENSORYCZNY POCZĄTEK NOWORODKA- JAK UCZY SIĘ I POZNAJE ŚWIAT NOWO NARODZONE DZIECKO?
Kiedy się rodzimy, nasz mózg ma wiele do zrobienia. Musi nauczyć się mnóstwa nowych rzeczy i przystosować się do dalszego życia, rozwoju, nauki kolejnych umiejętności. Przez pierwsze trzy lata życia rozwój mózgu jest najintensywniejszy. To, jak mózg rozwinie się w tym okresie, będzie miało niezwykłe znaczenie dla przyszłości dziecka oraz jego możliwości uczenia się. Co zrobić, aby pomóc naszemu dziecku w rozwoju, już od pierwszych chwil? Po prostu być! Czytajcie dalej, a przekonacie się dlaczego.
MÓZG NOWORODKA
Dziecko rodzi się z prawie kompletnym pakietem neuronów. Jest ich ok. 100 miliardów! Jednak w przeciwieństwie do dorosłych, nie posiada jeszcze bilionów synaps (połączenia między neuronami), dzięki którym informacje sprawnie docierają do mózgu. Nasz mózg przetwarza otrzymane w ten sposób informacje i może podjąć działania odpowiednie do danej sytuacji.
Układ nerwowy dziecka do ok. 3 roku życia, posiada już prawie pełny zestaw synaps. Jak to się dzieje?
Mózg, uczy się poprzez odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. To właśnie bodźce dostarczają mu niezbędnych informacji o otoczeniu. Układ nerwowy, zaczyna tworzyć synapsy i łączyć neurony, kiedy docierają do niego bodźce za pośrednictwem naszych zmysłów. Dzięki doświadczeniom zmysłowym, nasz mózg się uczy. Rozwija się również siatka połączeń między neuronami. Im więcej połączeń zostanie wytworzonych w pierwszych trzech latach życia dziecka, tym łatwiej będzie się mu w przyszłości uczyć nowych rzeczy.
ŚWIAT OCZAMI NOWORODKA
Nowo narodzone dziecko głównie je, śpi i załatwia pozostałe potrzeby fizjologiczne. Nie oznacza to jednak, że nie poznaje w tym czasie świata. Wręcz przeciwnie! Jest, to czas, kiedy maluch poznaje nowe otoczenie i docierają do niego nieznane wcześniej bodźce.
Z punktu widzenia integracji sensorycznej, to dla dziecka niezwykle intensywny czas. Nagle znalazło się poza bezpiecznym brzuchem mamy. Bodźce, które docierały do niego wcześniej, były inne, dużo mniej intensywne i spokojniejsze. Teraz pojawiło się ostre światło, głośne dźwięki, nowe zapachy… Ciało nie może już się poruszać, tak swobodnie, jak w przyjemnych, ciepłych wodach płodowych mamy. Zmienia się temperatura dookoła, a skóra jest pokryta jakimś dziwnym materiałem. Nie czuć też delikatnego kołysania, które dawało tyle spokoju i bezpieczeństwa.
To wszystko, może być dla malucha powodem do niepokoju i przytłaczać nadmiarem. Dlatego w tym intensywnym okresie dziecko bardzo potrzebuje bliskości mamy. To właśnie jej dotyk je uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i buduje więź. Podczas kontaktu z mamą, do malucha docierają przyjemne bodźce dotykowe oraz prioproceptywne (czucie głębokie). Kiedy mama delikatnie kołysze malucha lub chodzi z nim po pokoju, pobudza zmysł równowagi. Są to trzy najważniejsze zmysły, przygotowane do działania już w okresie ciąży. Istotnie wpływają na rozwój dziecka.
Kontakt z mamą pozwala również na spokojne rozwijanie pozostałych zmysłów, które nie są jeszcze tak dobrze rozwinięte. Noworodek najchętniej przygląda się twarzy mamy, dzięki czemu pobudzony zostaje zmysł wzroku. Słuchanie znajomego głosu mamy, sprawia mu niezwykłą przyjemność i rozwija zmysł słuchu. Kiedy jest blisko mamy, czuje zapach jej skóry, stymulowany jest zmysł węchu. Smak rozwija pijąc mleko matki.
Bodźce wynikające z bliskości z mamą, w sposób spokojny pobudzają i rozwijają układ nerwowy malucha. Dziecko doświadcza nowych bodźców w poczuciu bezpieczeństwa, a przy okazji wytwarza synapsy, które ułatwiają mu poznawanie reszty otoczenia. Przez pierwsze 3 miesiące życia, kontakt z rodzicami, to dla dziecka najlepsza forma zabawy, rozwoju i poznawania świata.
Żeby wesprzeć rozwój niemowlaka, jako rodzice możemy zrobić tak wiele, a jednocześnie niewiele…. Najważniejsze, to być przy dziecku od pierwszych chwil, dawać mu czułość, bliskość i poczucie bezpieczeństwa. A jego mózg dzięki temu, będzie mógł czerpać z otoczenia pełnymi garściami! Kiedy dziecko się rodzi, mama jest dla niego najlepszym przewodnikiem, źródłem wartościowych bodźców i stymulacji dla zmysłów. To dzięki niej uczy się i rozwija, a mózg malucha zdobywa zasoby, które wykorzysta w późniejszym życiu.
Przeczytaj również: CZY DZIECKO POTRZEBUJE ZABAWY OD URODZENIA?- ZABAWY NIEMOWLAKA OD 0 DO 3 MIESIĘCY