KĄPIEL MALUCHA- JAK BAWIĆ SIĘ Z DZIECKIEM PODCZAS KĄPIELI?
Kąpiele dostarczają małemu dziecku wielu pozytywnych wrażeń sensorycznych. Niemowlaki zazwyczaj lubią się kąpać. Ciepła woda przypomina im przyjemne wody płodowe, które otaczały je w brzuchu mamy, daje poczucie bezpieczeństwa i odpręża. Woda stymuluje zmysł dotyku, stymuluje go również delikatny dotyk rodzica, który myje malucha.
Z czasem kąpiele malucha zaczynają wyglądać inaczej. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać pojawiają się nowe możliwości. Kąpiel, to już nie tylko relaks, ale też czas na zabawę. Warto dobrze ten czas wykorzystać i nie ograniczać się jedynie do zabawy gumowymi zwierzątkami. Zwłaszcza, że zabawy w kąpieli mogą być bardzo sensoryczne!
Lista rzeczy, które przydadzą się do zabaw podczas kąpieli:
1. plastikowe kubeczki (najlepiej 2 szt.)
2. lejek
3. sitko
4. foremki do piasku
5. plastikowa łopatka
5. delikatna gąbka do ciała
6. myjka siatkowa
7. silikonowa myjka do kąpieli (dedykowana do masażu dla maluszka)
8. kilka plastikowych piłeczek basenowych
Ten zestaw sprawdzi się do wielu zabaw kąpielowych, zachęci malucha do testowania i szukania nowych zastosowań dla znanych przedmiotów.
Ja natomiast zapraszam Was do wykorzystania powyższych przedmiotów do zabaw sensorycznych. Zabawy będą dla malucha ciekawą alternatywą dla gumowych kaczuszek, pozwolą wyciszyć się i zrelaksować przed snem. Dzięki nim dziecko szybciej i spokojniej zaśnie.
8 pomysłów na zabawy sensoryczne podczas kąpieli:
1. Przelewanie wody z kubeczka do kubeczka- zabawa usprawnia motorykę małą, stymuluje zmysł wzroku i słuchu.
2. Nabieranie wody lejkiem lub sitkiem- to świetny eksperyment dla malucha, może obserwować, jak zachowuje się woda, kiedy w naczyniu jest otwór w dnie. Zabawa stymuluje wzrok i słuch.
3. Polewanie się wodą z sitka- dziecko może skierować strumień wody, który przelewa się przez sitko na swoje ciało (można pomóc maluchowi). Zabawa dostarczy maluchowi wrażeń związanych z dotykiem. Jeśli dziecko się nie boi, można wykorzystać słuchawkę prysznicową i delikatnie je polewać letnią wodą.
4. „Wodne babki”- do zabawy wykorzystujemy łopatkę i małe foremki do piasku. Dziecko nalewa łopatką wodę do foremki, a następnie próbuje zrobić „babkę”- wylewa wodę. Kolejny eksperyment, który pozwoli maluchowi odkryć, że różne substancje zachowują się inaczej i mimo wykorzystania tego samego przedmiotu, efekt jest odmienny od spodziewanego. Podczas nalewania wody łopatką maluch usprawnia koordynację ręka-oko, ćwiczy motorykę małą. Stymuluje zmysł wzroku i słuchu.
5. Kubeczek wody- dziecko nabiera wodę do plastikowego kubeczka, następnie próbuje polewać swoje ciało (rodzic może pomóc). Starsze dzieci mogą wstać podczas zabawy i nazywać części ciała, które chcą polać lub polały. Podczas zabawy z maluchami, które jeszcze nie mówią, rodzic może nazywać części ciała. Zabawa stymuluje zmysł dotyku, uczy orientacji w schemacie ciała.
6. Wyciskanie gąbki- podczas zabawy maluch moczy gąbkę w wodzie, a następnie ją wyciska. Świetna zabawa wyciszająca, stymuluje czucie głębokie oraz zmysł dotyku.
7. Wodne masażyki- w zabawie wykorzystujemy różne gąbki i myjki. Delikatnie masujemy różne części ciała malucha. Co jakiś czas zmieniamy gębkę/ myjkę- dzięki temu dziecko doświadcza różnych faktur. Można nazywać części ciała, które są masowane. Podczas zabawy stymulujemy zmysł dotyku i czucia głębokiego, dziecko rozwija orientacje w schemacie ciała. Zabawa wyciszająca.
8. Piłki na wodzie- do wanienki wrzucamy kilka plastikowych piłeczek. To kolejna zabawa-eksperyment. Maluch może próbować zatapiać piłeczki, które po chwili będą wyskakiwać na powierzchnię wody. Podczas zabawy dziecko odkryje, że niektóre przedmioty unoszą się na wodzie. Zatapianie piłeczek stymuluje zmysł dotyku i czucia głębokiego.
Wieczorne kąpiele, to wspaniały czas na spokojną, relaksująca zabawę. Warto go wykorzystać na zabawy sensoryczne, które pozwolą maluchowi w przyjemny sposób wyciszyć się przed snem i dostarczą delikatnych, wartościowych bodźców sensorycznych.