ZABAWY NIEMOWLAKA OD 3 DO 6 MIESIĄCA
Niemowlaki po 3 miesiącu życia stają się coraz bardziej ciekawe świata i chętnie się bawią. Są coraz bardziej kontaktowe. Oswoiły się już trochę ze światem zewnętrznym i chętnie go badają. To świetny czas na wspólne zabawy z niemowlakiem!
Jakie umiejętności mają dzieci pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia?
Maluchy rozwijają się bardzo indywidualnie, jednak można określić umiejętności, które często osiągają w tym okresie. Niemowlaki między 3 a 6 miesiącem mogą już potrafić:
- pełzać
- trzymać przez dłuższy czas główkę w górze
- turlać się
- chwytać zabawkę lub przedmiot w pobliżu ręki
- przewracać się na boki
- turlać się
- bawić się rączkami i stópkami
Maluchy często zaczynają w tym okresie gaworzyć, gruchać, gulgać i popiskiwać. Lubią towarzystwo rodziców, odwzajemniają uśmiech i reagują na zagadywanie. Zaczynają być świadome otoczenia oraz niektórych nazw ludzi i przedmiotów. Intensywnie rozwijają swoją pamięć.
W tym czasie, warto proponować maluchowi zabawy odpowiednie do etapu rozwoju. Takie, które będą stymulować i rozwijać jego umiejętności. Podczas zabaw rodzic powinien towarzyszyć dziecku, obserwować je i w razie potrzeby wspierać. Jest to świetna okazja, do budowania silnej więzi z dzieckiem.
Poniżej mam dla Was kilka propozycji zabaw, które możecie wykorzystać z niemowlakiem w wieku 3-6 miesięcy.
ZABAWY Z NIEMOWLAKIEM OD 3 DO 6 MIESIĘCY- 5 WARTOŚCIOWYCH PROPOZYCJI
1. Do przodu!- układamy dziecko na brzuszku. Przed maluchem można położyć zabawkę (tak żeby próbował do niej do sięgnąć). Kładziemy dłonie na stopach niemowlaka, będzie próbował się odepchnąć od naszych dłoni. Zabawa ta, to świetny wstęp do pełzania, a później raczkowania.
2. Turla, turla się piłka!- do zabawy potrzebujemy małą piłkę (pluszową lub gumową). Kładziemy niemowlaka na brzuszku. Delikatnie upuszczamy przed nim piłeczkę, tak żeby lekko poturlała się w przód. Możemy powiedzieć przy tym „Turla, turla się piłka!”. Maluch będzie zainteresowany i zacznie podejmować próbę przesunięcia się w przód i złapania piłeczki. Zabawa zachęca dziecko do pełzania i raczkowania.
3. A kuku- do zabawy wystarczy ulubiona zabawka i czysta pielucha tetrowa. Kładziemy zabawkę przed dzieckiem, przykrywamy pieluszką, a po chwili szybko odsłaniamy, wołając „A kuku!”. Dzięki tej zabawie, maluch uczy się, że coś co znika z pola widzenia nadal istnieje. Z czasem dziecko, będzie pamiętało gdzie jest zabawka i spróbuje samodzielnie ją odkryć.
4. Minki- pokaż dziecku kilka śmiesznych min, maluch może spróbować Cię naśladować. Miny mogą go również rozbawić. Zabawa rozwija umiejętności emocjonalne, pozwala nawiązać interakcję z niemowlakiem.
5. Porozmawiajmy- kiedy niemowlak gaworzy i zrobi pauzę, powtórz za nim. W ten sposób odbędziecie pierwszą rozmowę! Podczas zabawy maluch uczy się nawiązywania interakcji.
Proste, domowe zabawy świetnie stymulują rozwój dziecka. Niemowlak poznaje otaczający świat i zależności nim rządzące. Ćwiczy mięśnie, które przydadzą mu się na kolejnych etapach rozwoju. Podczas wspólnych zabaw stymulujemy również zmysły malucha, dzięki czemu rozwija się jego układ nerwowy, a mózg się uczy. Wspieramy również proces integracji sensoryczne, który w przyszłości umożliwi dziecku łatwiejsze przyswajanie wiedzy i umiejętności.
Przeczytaj również: ZABAWKI SENSORYCZNE DLA MALUCHÓW- 15 WARTOŚCIOWYCH PROPOZYCJI