WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD RUCHU- O TYM, JAK RUCH POMAGA NAM OSIĄGAĆ KOLEJNE UMIEJĘTNOŚCI INTELEKTUALNE
W jaki sposób ruch pomaga w osiąganiu kolejnych umiejętności rozwojowych?
Życie bez ruchu nie istnieje, jest najważniejszym elementem naszego życia. Kiedy się ruszamy, pobudzamy zmysł równowagi (układ przedsionkowy) oraz propriocepcji (czucia głębokiego), często również dotyku. Te trzy zmysły, rozwijają się w pierwszej kolejności i stanowią podstawę do rozwoju pozostałych zmysłów. Układ przedsionkowy łączy wszystkie zmysły, daje nam poczucie grawitacji. Jest ściśle związany z rozwojem ruchowym dziecka, odpowiada za możliwości w zakresie motoryki dużej i małej. Wiele czynności, które wykonujemy każdego dnia jest związana z ruchem, mimo że wcale z ruchem ich nie wiążemy, np. mówienie. Kiedy mówimy, nasza twarz, język, krtań wykonują wiele skompilowanych ruchów, a ruchy te są przez nasz mózg szczegółowo planowane. Odpowiada za to właśnie układ przedsionkowy. Do wykonania ruchów, niezbędne są również mięśnie, tu pomocny okazuje się zmysł propriocepcji. Rozwój mowy jest warunkowany również przez wiele innych czynników, jednak ruch okazuje się być jego podstawą.
Poniżej wybrałam kilka ważnych umiejętności, za które odpowiada układ przedsionkowy. Większość z nich nie kojarzy nam się z ruchem, a jednak to właśnie ruch wspierając zmysł równowagi, wspiera rozwój tych umiejętności.
15 ważnych umiejętności, których rozwój wspierają zabawy ruchowe:
1. Stanie
2. Chodzenie
3. Mówienie
4. Rozumienie języka
5. Trzymanie sztućców
6. Asekuracja przed upadkiem
7. Korzystanie z obu rąk jednocześnie
8. Planowanie sekwencji ruchów
9. Orientacja przestrzenna
10. Rozróżnianie prawej i lewej strony
11. Czytanie
12. Pisanie
13. Poprawne stosowanie gramatyki i ortografii
14. Liczenie
15. Wyróżnianie figur z tła
Zabawy sensoryczne a zabawy ruchowe
Zabawy sensoryczne zazwyczaj kojarzą się nam z brudnym dzieckiem, które wkłada rączki w różne masy i gluty. Tymczasem, to tylko jeden rodzaj zabaw sensorycznych, tzw. sensoplastyka. Zabawy sensoplasryczne świetnie stymulują zmysł dotyku, wzroku i czucia głębokiego.
Dla prawidłowego rozwoju dziecka, niezbędna jest stymulacja również innych zmysłów, zwłaszcza zmysłu równowagi (układ przedsionkowy). To właśnie zabawy ruchowe rozwijają układ przedsionkowy, są podstawą do osiągania przez dziecko kolejnych umiejętności rozwojowych. Śmiało można zatem stwierdzić, że zabawy ruchowe, są zabawami sensorycznymi, ponieważ stymulują nasze zmysły (głównie równowagę i propriocepcję).
Często zapominamy o zabawach ruchowych, skupiamy się na uczeniu malucha poszczególnych umiejętności. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie ruch jest podstawą do osiągnięcia poszczególnych umiejętności rozwojowych.
Proste zabawy ruchowe można wprowadzać już od 3-4 miesiąca życia dziecka. Dla takiego malucha zabawą będzie nawet, to, że delikatnie unosimy jego rączki czy nóżki w pozycji leżącej. Wraz z wiekiem, zabawy ruchowe są coraz bardziej skomplikowane i wymagające. Niemniej, jednak cały czas są niezbędne dla rozwoju dziecka.
Jeśli nie macie pomysłu na zabawy ruchowe dla maluchów od 6 miesięcy do 3 lat, zapraszam Was na profil Sensozaur na facebook’u. Często pojawiają się tam pomysły na zabawy ruchowe dla najmłodszych!