DOMOWY PLAC ZABAW- 10 RZECZY, W KTÓRE WARTO WYPOSAŻYĆ POKÓJ MALUCHA
Maluchy uwielbiają ruch. Potrafią całe dnie biegać, wspinać się po meblach, rodzicach i wykorzystywać do zabawy wszystko co się da. Taki etap rozwoju dziecka. 🙂 Kiedy zauważymy, że dziecko nastawione jest w dużej mierze na zabawy ruchowe, warto pomyśleć o stworzeniu bezpiecznego miejsca do wesołych harców. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie domowego placu zabaw. Kiedy jest ciepło łatwiej nam zapewnić maluchowi odpowiednią dawkę zabawy w ruchu. Problem pojawia się jesienią i zimą.
Dlaczego warto pomyśleć o domowym placu zabaw?
Ruch dla małego dziecka jest podstawą do rozwoju innych umiejętności. Biegając, skacząc, turlając się… dziecko rozwija motorykę dużą. Buduje mięśnie, uczy się koordynować swoje ciało i nad nim panować. Dopiero, kiedy motoryka duża jest odpowiednio rozwinięta, maluch zaczyna rozwijać motorykę małą, która pozwala mu na wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności. Ruch pozytywnie wpływa również na rozwój sensoryczny malucha. Podczas zabaw ruchowych intensywnie stymulowane są zmysły fundamentalne, czyli równowaga, propriocepcja i dotyk. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpierają rozwój małego dziecka i przyczyniają się do nabywania nowych umiejętności. Nie tylko tych ruchowych, ale również umysłowych.
Jak wyposażyć domowy plac zabaw?
W internecie można znaleźć mnóstwo propozycji. Wybór jest ogromny, dlatego nie zawsze wiadomo co wybrać. Mam dla Was kilka propozycji, które będą świetnie wspierać rozwój waszych maluchów i pobudzać ich zmysły!
- Huśtawka kokon lub krzesło brazylijskie– idealna propozycja do stymulacji zmysłu równowagi i propriocepcji. Huśtanie, to zabawa sama w sobie, nic więcej dziecku nie potrzeba!*
- Drewniany bujak- sprawdzi się w nieco innej formie bujania niż huśtawka. Dodatkowo można odwracać go do góry nogami i wykorzystać do wspinania się. Stymulujemy zmysł równowagi i propriocepcji.
- Deska balansująca– zamiennik bujaka, dziecko może się pobujać lub po odwróceniu wspinać i zjeżdżać. Stymulujemy zmysł równowagi i propriocepcji.
- Mini ścianka wspinaczkowa– można ją zamontować przy ścianie. Podczas wspinania dziecko będzie rozwijać mięśnie i stymulować równowagę, propriocepcję oraz dotyk.
- Mała drabinka ze zjeżdżalnią– taką drabinkę często można składać. Po rozłożeniu możemy zamocować do niej mini zjeżdżalnię. Dziecko wspina się i zjeżdża, jak na prawdziwym placu zabaw. Można również wykorzystać samą drabinkę. Wówczas maluch będzie ćwiczył wspinanie i schodzenie po szczebelkach. Zabawy stymulują zmysł: propriocepcji i równowagi.
- Suchy basen– małe dzieci uwielbiają bawić się w kolorowych plastikowych piłeczkach! Nic dziwnego, bo piłeczki dają nieskończone możliwości do zabaw. Można wykorzystywać je na wiele sposobów, chować między nimi różne przedmioty, rozsypywać i gonić… Możliwości jest naprawdę wiele. Podczas zabaw w piłeczkach dziecko stymuluje zmysł dotyku, propriocepcji, równowagi i wzroku.
- Dyski sensoryczne– dyski pokryte są kolorową gumą o różnych fakturach. Świetnie nadają się do stworzenia ścieżki sensorycznej. W trakcie jej pokonywania maluch usprawni równowagę i propriocepcję. Dodatkowo, jeśli zabawy będą wykonywane na boso (do czego bardzo zachęcam!), stymulowany będzie również zmysł dotyku.
- „Wyspy rzeczne”– to nieco inna odmiana dysków sensorycznych. Maja inne kształty i są trochę wyższe niż dyski sensoryczne. Można wykorzystać je w podobny sposób. Stymulujemy zmysł równowagi, propriocepcji i dotyku.
- Mini tor przeszkód z równoważnią (dostępny w sklepach sportowych)- zazwyczaj są rozkładane i można zbudować z nich kilka różnych torów, mają dodatkowe elementy do pokonania. Świetnie rozwijają równowagę i są atrakcyjne wizualnie dla dziecka.
- Składana mata gimnastyczna– przyda się podczas zabaw, przy których łatwo o upadek, zamortyzuje dziecko. Można na niej wykonywać różne zabawy ruchowe, do których nie potrzebny jest dodatkowy sprzęt.
*UWAGA: Jeśli dziecko nie lubi się huśtać, nie zmuszamy go do tego. Może mieć zaburzenia integracji sensorycznej i źle czuć się podczas huśtania.
BHB (Bezpieczeństwo i Higiena Bobasa)– wszystkie zabawy na domowym placu zabaw powinny być wykonywane pod nadzorem osoby dorosłej!
Zabawy w domu mogą świetnie rozwijać dziecko ruchowo i stymulować wiele zmysłów. Ruch na świeżym powietrzu jest niezastąpiony, jednak kiedy nie mamy możliwości wyjścia, domowy plac zabaw to świetna alternatywa. Propozycje, które dziś przedstawiłam w większości mają duże gabaryty i będą idealne przy większych powierzchniach. Nie martwcie się, jeśli macie małe mieszkanie, bo szykuję już artykuł, „Jak urządzić domowy plac zabaw w małym mieszkaniu?-proste patenty”!