Pierwsze zabawki- wyprawka dla niemowlaka
W pierwszych dniach życia, noworodek najbardziej potrzebuje bliskości rodziców. Potrzebuje również dużo snu i odpoczynku. Z czasem przerwy między drzemkami stają się coraz dłuższe, a maluch zaczyna interesować się otoczeniem. Rodzic niezmiennie jest najlepszą zabawką dla maluszka, jednak można powoli urozmaicać zabawy z dzieckiem i wprowadzać pierwsze zabawki. (Przeczytaj również: Czy dziecko potrzebuje zabawy od urodzenia?)
PIERWSZE ZABAWKI- CHARAKTERYSTYKA
Pierwsze zabawki niemowlaka powinny być proste i stymulować nie więcej, niż dwa zmysły jednocześnie. Powinny być również bezpieczne dla maluszka i używane pod nadzorem rodzica (zabawka zawsze może się uszkodzić). Warto wybierać delikatne i naturalne materiały. Niemowlak nie potrzebuje dużej kolekcji zabawek. Na początek wystarczy kilka zabawek.
ZABAWKI INTERAKTYWNE- TAK CZY NIE?
Z punktu widzenie integracji sensorycznej oraz rozwoju dziecka NIE! Dlaczego? Dlatego, że intensywnie, czasami wręcz agresywnie, stymulują wiele zmysłów maluszka. Układ nerwowy niemowlaka nie jest wstanie przetworzyć, tak silnych bodźców, co powoduje przestymulowanie dziecka. Są głośne, pstrokate, a na to wszystko jeszcze dziko migają światełkami… Mi na samą myśl kręci się w głowie. Niemowlak, który ma dużo delikatniejszy układ nerwowy niż osoba dorosła, odbiera bodźce dużo silniej niż my. Dlatego zabawka interaktywna, mimo że chwilowo może mu się wydawać atrakcyjna, bardzo szybko go zmęczy. Co gorsze, maluch nie potrafi jeszcze sam odwrócić np. wzroku od zabawki, mimo że jest nią już zmęczony. Zabawka zbyt mocno przyciąga jego uwagę!
Wbrew temu, co mówią producenci zabawek interaktywnych, wcale nie zachęcają malucha do rozwoju i aktywności. Bardziej uczą bierności, dziecko oczekuje natychmiastowych efektów swojego działania. A wciskanie dużego guzika, nie wymaga specjalnej sprawności i koordynacji dłoni.
JAKIE ZABAWKI WYBRAĆ, ABY WSPIERAĆ ROZWÓJ NIEMOWLAKA?
Poniżej znajdziesz listę propozycji prostych i wartościowych dla rozwoju niemowlaka zabawek. Przy każdej z zabawek, znajduje się informacja, w jaki sposób sprzyja rozwojowi dziecka oraz jakie umiejętności kształtuje.
1. KRÓLICZE USZY- GRYZAK
To nic innego, jak drewniane kółko, do którego przyczepiony jest kawałek materiału, w kształcie króliczych uszu. Podczas zabawy niemowlak uczy się chwytania przedmiotów, poznaje nowe faktury: materiały, drewno. Może ściskać zabawkę, dzięki czemu rozwija również zmysł czucia głębokiego.
2. KARUZELA
Chodzi tu o prostą, statyczną karuzelę, na której zawieszone są np. obrazki kontrastowe lub zwierzątka. Bez melodii, dźwięków i obrotów. Kiedy wybieramy karuzelę, warto zwrócić uwagę, co będzie widziało dziecko leżąc w łóżeczku (może np. tylko stopy zwierzaka?). Zabawki powinny być zawieszone, tak żeby to, dziecko dobrze je widziało, a nie rodzic, który stoi z boku. Karuzela powinna być zamocowana centralnie, na wysokości pępka dziecka, nie bezpośrednio nad głową!
3. KONTRASTOWA SZMATKA SENSORYCZNA
Zazwyczaj wykonana z bawełny i/lub minky, czyli delikatnych materiałów, przyjaznych dziecku. Podczas zabawy niemowlak poznaje nowe faktury. Kiedy ściska szmatkę podczas zabawy, ćwiczy mięśnie dłoni. Kontrastowe kolory pomagają maluchowi skupić się na konturach obrazków, dziecko ćwiczy mięśnie oka.
4. MAŁA PIŁECZKA BASENOWA
Sprawdzi się do chwytania, zachęci do leżenia na brzuszku. Maluch będzie próbował ją turlać, a z czasem zacznie też próbować przesuwać się w jej stronę. Niemowlaki uwielbiają piłeczki, są dla nich bardzo atrakcyjne. Uciekająca piłeczka sprzyja aktywności fizycznej, motywuje dziecko do ruchu.
5.KONTRASTOWA KOSTKA SENSORYCZNA
Duża kostka sensoryczna zachęci niemowlaka do leżenia na brzuszku. Nadaje się do ściskania, ugniatania i przytulania. Kolorowe tasiemki o różnych fakturach, sprawdzą się do ćwiczenia paluszków, usprawnią motorykę małą. W zależności od podejmowanej przez dziecko aktywności, zabawka stymuluje zmysł dotyku, czucia głębokiego i wzroku.
6. KSIĄŻKA SENSORYCZNA
Zazwyczaj dostępne są książki sensoryczne wykonane z bawełny lub filcu, z dodatkami innych faktur i materiałów. W książeczkach często można znaleźć odczepiane i ruchowe elementy. Dziecko ćwiczy motorykę małą, podejmując próby poruszenia lub odczepienia elementów książeczki. Różnorodność faktur i materiałów pobudza zmył dotyku.
7. PIŁECZKI SENSORYCZNE
Czyli gumowe piłeczki z wypustkami. Maluch chętnie będzie nimi manipulował, dotykał je i oglądał. Piłeczki można również wykorzystać do wykonania dziecko delikatnego masażyku. Zabawy piłeczkami świetnie rozwijają zmysł dotyku oraz czucia głębokiego.
8. GUMOWE ZABAWKI DO KĄPIELI
Sprawdzą się nie tylko w kąpieli. Idealnie nadają się do ściskania w małej rączce. Maluch ćwiczy i rozwija mięśnie dłoni, pobudza zmysł czucia głębokiego. Ściskanie przedmiotów jest dla dzieci bardzo relaksujące.
9. WORECZKI SENSORYCZNE
Woreczki mają zazwyczaj różne wypełnienia (np. groch, fasola, kasza, soczewica itp.). Dzięki temu dostarczają dziecku różnorodnych bodźców dotykowych. Maluch z zaciekawieniem ściska kolejne woreczki. Zabawy z woreczkami pobudzają zmysł czucia głębokiego i wyciszają malucha. Można również wykorzystać woreczki do delikatnych masażyków stópek dziecka. Woreczki sensoryczne przydadzą się także do wielu zabaw ze starszymi dziećmi. Ze względu na wypełnienie, zabawa woreczkami wymaga stałej obecności rodzica.
10. BABY GYM
Siłownia dla niemowlaka, to świetna inwestycja. Dziecko wyciąga rączki do góry, rozwija mięśnie, niezbędne do nauki kolejnych umiejętności. Podczas leżenia na brzuszku maluch może próbować podciągać się na rączkach, żeby lepiej zobaczyć zabawki- przygotowuje się do raczkowania. Jako zawieszki sprawdzą się zabawki kontrastowe lub małe maskotki z delikatna grzechotką w środku.
11. DREWNIANA GRZECHOTKA
Drewniana grzechotka wydaje przyjemniejszy dźwięk niż plastikowe grzechotki. Delikatnie stymuluje zmysł słuchu. Potrząsanie grzechotką, wymaga od malucha pracy mięśni ręki, usprawnia motorykę dużą i małą. Maluch ćwiczy chwyt.
12. PODUSZKA DO NAUKI RACZKOWANIA
Poduszka ma kształt walca, do którego zaczepione są różne zawieszki. Wybór poduszek jest dosyć duży, warto zdecydować się na poduszkę kontrastową lub w bardziej stonowanych barwach. Sprawdzi się nie tylko podczas nauki raczkowania, ale również zachęci do leżenia na brzuszku, podnoszenia się na rękach (pozycja foczki). Zachęci niemowlaka do aktywności fizycznej i rozwijania mięśni.
Myślę, że jak na początek przygody z zabawkami, to jest ful zestaw dla niemowlaka. Podczas zakupu zabawek pamiętajcie, że niemowlak odbiera świat inaczej niż osoba dorosła, dlatego to co jest atrakcyjne dla dorosłego, niekoniecznie będzie atrakcyjne dla dziecka. Maluchy lubią proste zabawki i często same znajdują dla nich zastosowanie w zabawie!