DINOZAUROWY ZAWRÓT GŁOWY- ZABAWY NA DZIEŃ DINOZAURA DLA NAJMŁODSZYCH
Nie wiem jak Wy, ale my nie możemy się już doczekać Dnia Dinozaura! Uwielbiamy dinozaury i każdy pretekst do zabawy w tej tematyce jest dobry. Dlatego 26 lutego na pewno będziemy świętować razem z Dinozaurami. Jak można uczcić Dzień Dinozaura? Oczywiście zabawą!
W planach mam na razie zabawę sensoryczną i wesoły wierszyk o dinozaurach. Poza tym będziemy czytać i oglądać książeczki o dinozaurach, bawić się pluszowymi dinozaurami.
Zabawy sensoryczne na Dzień Dinozaura:
Epoka lodowcowa
Do zabawy potrzebujemy: kilka balonów, małe dinozaury (najlepiej gumowe do kąpieli, zwykłe figurki są zazwyczaj ostre i dziurawią balony! Testowaliśmy ;p ), wodę.
Dzień przed zabawą przygotowujemy lodowe jaja. Do balonika wkładamy zabawkowego dinozaura, następnie zalewamy balonik wodą, związujemy i wkładamy na noc do zamrażalnika. Następnego dnia wyjmujemy i rozcinamy balony. Lodowe jaja układamy na tacy. Przygotowujemy też miskę z letnią wodą.
Maluch może bawić się lodowymi jajami (PILNUJEMY, ŻEBY ZA DŁUGO NIE TRZYMAŁ LODU W RĄCZKACH!!!). Najlepiej, wspólnie z dzieckiem włożyć lodowe kule do letniej wody. Dzięki temu, lód szybciej się roztopi, a maluch nie będzie narażony na lodowate zimno przez dłuższy czas. Jednocześnie połączenie lodu i wody będzie dla dziecka ciekawym doznaniem sensorycznym.
Starsze dzieci mogą spróbować rozłupać lód przy pomocy bezpiecznych przyborów kuchennych.
Korzyści z zabawy: Zabawa świetnie stymuluje zmysł dotyku i propriocepcję. Dziecko doświadcza rożnych temperatur. Maluch obserwuje jak zmienia się stan skupienia wody, jest to dla niego jeden z pierwszych eksperymentów.
Wielkie gady
Podczas zabawy, wspólnie z dzieckiem będziemy udawać dinozaury. Mówimy wierszyk i wykonujemy następujące czynności:
„Dinozaury, wielkie gady, (rozkładamy szeroko ręce i pokazujemy, jakie wielkie były dinozaury)
Dużo jadły na obiady! (masujemy się po brzuchu)
Am! Am! Am! (udajemy, że coś zjadamy)
Po obiedzie, smacznie spały, (układamy złożone dłonie pod polikiem, delikatnie przechylamy głowę i udajemy, że śpimy)
I głośno przy tym chrapały!
Chrrryt! Chrrryt! Chrrryt! (udajemy chrapanie)
No, a kiedy wstały, (szybko wstajemy)
Wesoło biegały i głośno tupały! (zaczynamy biegać po pokoju)
Tup! Tup! Tup!” (głośno tupiemy podczas biegania)
Młodsze dzieci będą chętnie się przyglądać temu co robi rodzic. Podczas tupania i biegania, warto wziąć dziecko na ręce. Starsze dzieci na pewno chętnie włączą się w naśladowanie dinozaurów.
Korzyści z zabawy: Stymulujemy zmysł słuchu i równowagi. Zabawa wspiera rozwój mowy, zachęca do powtarzania prostych słów. Świetnie wpływa na budowanie więzi dziecka i rodzica.
A na koniec kilka ciekawostek o dinozaurach
1. Nazwa dinozaur oznacza „strasznego jaszczura”. Dinozaury nie były jednak jaszczurkami, należały do grupy gadów.
2. Dinozaury, żyły w mezozoiku, tzw. „erze gadów”. Mogły żyć już nawet 200 milionów lat temu!
3. Powód wyginięcia dinozaurów, jest dla nas cały czas zagadką! Być może wyginęły ze względu na zmiany klimatyczne (ochłodzenie klimatu) lub w Ziemię uderzył meteoryt.
4. Badaniem szczątków dinozaurów zajmuje się paleontolog.
5. Dinozaury prawdopodobnie komunikowały się za pomocą dźwięków. Potrafiły piszczeć, buczeć, syczeć i ryczeć.
6. Pterodaktyle nie były dinozaurami! Żyły w czasach dinozaurów, jednak są kwalifikowane do innej grupy gadów- gadów latających.
7. Największe dinozaury mogły żyć ok. 70-100 lat, małe okazy do 20 lat.
To co, gotowi na Dzień Dinozaura? Ja pewnie do piątku, jeszcze coś wymyślę! Podzielę się z Wami relacją z naszych dinozaurowych zabaw na Facebook’u i Instagramie. 🙂
*Informacje nt. Dinozaurów, źródło: Encyklopedia dla dzieci, wyd. Arystoteles, Warszawa 2020.